Welcome Message

Please take a few minutes to read this message to all of you: http://kadetskyfamilyhistory.blogspot.com/2009/12/welcome-to-kadetsky-family-history-blog.html

Friday, 29 January 2010

Abram Kadecki and Pessa/Necca Karniszyn marriage record

According to the Biezun PSA archives as found on JRI Poland.
In 1878, Abram Kadecki (Абрам КАДЕЦКИЙ) married Pessa KARNISZYN (Песса КАРНИШИН).

3 comments:

  1. KARNISZYN to typowe nazwisko z Biezunia.
    Tak samo Kadecki - te dwa nazwiska pochodzą z roku 1802 - 1803 i nadał je w Płocku pruski / niemiecki / oficer - kompozytor Hoffman.
    Nazwisko Karniszyn występuje do końca XIX wieku tylko w Bieżuniu i w okolicznych miasteczkach lub większych wsiach. / Rypin, Sierpc, Lipno Zuromin - - jedna rodzina nawet przeniosła się do Dobrzynia nad Drwęcą - / koło siebie , stosunkowo niedaleko leżą dwa miasta, jedno stare mające prawie 1000 lat - Dobrzyń nad rzeką Wisłą i drugie z XVIII wieku - Dobrzyń nad rzeka Drweca.
    W koncu XIX wieku i do II wojny światowej były to miasta gdzie połowa mieszkańców - to byli Żydzi.
    Dlatego do dzisiaj wielu Zydów - nawet tych starych, którzy pamiętają Polskę przed wojna - myli te dwa miasta. W XVIII wieku w Bieżuniu mieszkalo tylko 20 rodzin żydowskich. Póżniej część z nich byla przenoszona do innych okolicznych miast przez ich właścicieli a od połowy XIX wieku sami się przenosili. Do Dobrzynia nad Drweca właściciel Bieżunia i Dobrzynia - Dzialynski - przeniósł w 1789 r. 80 rodzin żydowskich - w tym niektórych z Bieżunia. Wszyscy Żydzi w guberni płockiej - i w starych Prusach poprzez wzajemne powiązania i stałe i częste odwiedziny - co było między Żydami bardzo popularne wzajemnie się " powiązali ". Wszyscy w jakiś sposób są z sobą spokrewnieni lub spowinowaceni - chociaż do dzisiaj żyją starzy Żydzi, którzy pamiętają i twierdzą, że ich " kuzyni " albo nie są krewnymi albo wcale nie są Żydami. Ale to wynika nie ze stanu rzeczywistego ale raczej z problemów religijnych - ponieważ na tym terenie krzyżowali się i ortodoksi i chasydzi i Żydzi mniej lub bardziej asymilowani - a niektórzy przyjęli chrześcijaństwo. Dlatego świadectwa dh kuzynów, których jeszcze znam z Bieżunia a którzy mieszkają na dwóch różnych kontynentach - są wzajemnie sprzeczne - kuzyn Icyk, który pochodzi z rodziny ortodoksyjnej - mimo że jest synem jednej z dwóch rodzonych sióstr - twierdzi, że jego też żyjący kuzyn - to nie jest jego rodzina. Tym bardziej dotyczy to Żydów, którzy przyjęli chrześcijanizm - może to być jego rodzona siostra - ale on będzie mówić, że to nie jest wogóle Żydówka a tym bardziej jeszcze jego rodzona siostra. I ja to piszę w końcu listopada 2011 roku - a rozmawiałem z nimi jeszcze wczoraj przez telefon. Obydwaj mówią co innego - i obydwaj do jeszcze zeszłego roku przyjeżdżają osobiście do swojego miasteczka. Są kuzynami - ale jeden to potwierdza - i dokumenty też, ale drugi na 100% twierdzi, że to nieprawda. A różnica tylko ta prawdziwa to sposób i fakt religijności żydowskiej.

    ReplyDelete
  2. W 1929 roku w Bieżuniu mieszkali jeszcze Karniszon-owie ; Chaim Karniszyn był właścicielem sklepu spożywczego

    ReplyDelete
  3. !!!!!!!!!!!
    KARNISZYN - name of the small village of two mills and forges
    (1401 y. - Karnischino, Carnischin, Carnyszyno) above the river. Wkra, 2.5 km from Bieżunia / 1.5 miles / - cyli name comes from the name of the Polish language village.

    ReplyDelete